Babeszjoza u psa

Występowanie babeszjozy

Babeszjoza jest to rzadko spotykana w naszym rejonie choroba pierwotniacza przenoszona przez kleszcze. Główne źródła bytowania kleszczy to wschodnia Polska-Mazury i woj. Mazowieckie.

Objawy babeszjozy

Zwykle pies staje się osowiały, nie chce się bawić, pojawia się wysoka gorączka (40-41 stopni Celsjusza). Do tego dołączają się wymioty, ciemne zabarwienie moczu, blade błony śluzowe.

Badania krwi mogą wykazywać podwyższone parametry wątrobowe a w późniejszym czasie i nerkowe.

Zgubna dla naszego pupila może się okazać reakcja jego organizmu na pierwotniaka. Kompleksy immunologiczne i nasilony rozpad krwinek może uszkodzić nerki i doprowadzić do kłopotów z krążeniem.

Jest to bardzo groźna choroba dla naszego pupila, jednakże odpowiednio wcześnie zdiagnozowana daje duże szanse na wyleczenie.

Rozpoznanie babeszjozy

Zwykle podejrzeń dostarcza informacja o pobycie w rejonie zagrożonym. Dodatkowo babeszjozę sugerują objawy kliniczne.

Ostateczne rozpoznianie stawia się na podstawie obecności pierwotniaka w rozmazie krwi, najlepiej z krwi w ośniczkowej z brzegu ucha zwierzęcia.

Leczenie babeszjozy

Podaje się środki przeciwpasożytnicze, jednakże są one wysoko toksyczne dlatego trzeba dokładnie ustalić dawkę na zwierzę.

Jako leczenie podtrzymujące stosuje się p ynoterapię, środki moczopędne i witaminy z grupy B.

Profilaktyka babeszjozy

Pamiętajmy o środkach przeciwkleszczowych! Wybierając się na urlop naprawdę warto zadbać o spokój dla siebie i swojego zwierzęcia.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *