Dlaczego fretka łysieje?

Powodów nagłego łysienia fretek może być kilka:

  • Zmiana okrywy włosowej. Fretki mogą zrzucać sierść najczęściej na przełomie zimy i wiosny. Jest to naturalne zjawisko pozwalające zwierzęciu przygotować się do zmiany temperatur.
  • Pasożyty zewnętrzne jak np. pchły, te same, które występują u psów i kotów, najczęściej u fretek wychodzących. Objawy to świąd, czerwono-czarne drobinki na skórze, najczęściej na grzbiecie. Fretki mogą też chorować na świerzb skórny i uszny.
  • Choroba grzybicza, różne rodzaje grzybów skórnych mogą atakować te zwierzątka.
  • Hiperestrogenizm, czyli zaburzenia hormonalne mogące skutkować symetrycznym łysieniem boków ciała. Występuje u samic, które nie zostały pokryte i wykazują przetrwałą ruję. Dłuższy wpływ hormonów jest bardzo niebezpieczny, gdyż skutkuje uszkodzeniem szpiku kostnego.
  • Choroba nadnerczy czyli endkrynopatia najczęściej związana z guzem nadnerczy. Objawy to symetryczne łysienie po bokach ciała, rozpoczynające się od tylnych części i przesuwające do przodu. Jest to poważna choroba i należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza z naszą fretką.
  • Niedobory żywieniowe, nieprawidłowa dieta i niedobory mogą być przyczyną łysienia. Odpowiednia karma, dodatek nienasyconych kwasów tłuszczowych i biotyna pomogą utrzymać piękną okrywę włosową naszego zwierzaka.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze najlepiej jest skonsultować nasz problem z lekarzem.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *