Pielęgnacja świnki morskiej

Czesanie

świnka morska w domuW czasie wyczesywania usuwamy martwe włosy i zanieczyszczenia z sierści naszego pupila. W przypadku świnek gładkowłosych czy rozetek czesanie raz w tygodniu zwykle jest wystarczające, świnki długowłose powinno się jednak wyczesywać nawet co 1-2 dni.

Najlepiej nadają się do tego małe, niezbyt twarde szczotki. Wyczesywanie jest też dobrą okazją do sprawdzenia stanu okrywy włosowej (czy nie jest matowa, czy włosy nie są połamane lub posklejane) i skóry (czy nie ma zadrapań, krostek, łupieżu itp.).

Kąpiel

Świnki raczej rzadko są miłośniczkami kąpieli, często jest to dla nich zabieg stresujący, dlatego nie powinniśmy ich kąpać jeśli nie ma takiej potrzeby. Jeśli jednak zdarzy się, że nasza świnka mocno się wybrudzi (np. po biegunce sierść jest posklejana resztkami odchodów) możemy ją wykąpać pamiętając o kilku zasadach:

  • woda do kąpieli powinna być letnia
  • do kąpania używamy specjalnych szamponów dla świnek morskich lub ew. łagodnych szamponów przeznaczonych dla psów
  • nie moczymy głowy świnki, zwracamy uwagę żeby woda i mydliny nie dostały się do oczu i uszu świnki, a także żeby nie zachłysnęła się ona wodą
  • po kąpieli świnkę należy dokładnie wysuszyć – wycieramy ją ręcznikiem, a jeśli ona sama na to pozwoli możemy ją też delikatnie wysuszyć suszarką do włosów
  • dopóki świnka całkowicie nie wyschnie bezwzględnie unikamy wszelkich przeciągów (może się ona łatwo przeziębić).

Pielęgnacja pazurków

Wiele świnek morskich zbyt słabo ściera sobie pazurki, dlatego wyrastają one zbyt mocno i mogą utrudniać poruszanie się. Należy je wtedy skrócić przy pomocy odpowiednich cążków. Pozostaje jednak kwestia: jak bardzo można przyciąć pazurki?

Jeśli nasza świnka ma jasne, przezroczyste pazury sprawa nie jest bardzo skomplikowana – w środku pazura widoczny jest różowy pasek, którego nie możemy zadrasnąć. Zawiera on naczynie i nerw, dlatego jeśli przytniemy pazurek zbyt mocno, będzie krwawił i sprawimy śwince niepotrzeby ból.

Jeśli nasz pupil ma ciemne pazurki sprawa jest zdecydowanie trudniejsza, jeśli więc mamy obawy czy sami nie zrobimy śwince krzywdy, najlepiej udać się z nią do lekarza weterynarii.

Korekcja uzębienia

Niektóre świnki mają problemy ze stale rosnącymi zębami – zbyt słabo je sobie ścierają i zęby są zbyt długie, co może utrudniać czy nawet uniemożliwiać pobieranie pokarmu i kaleczyć jamę ustną. Dlatego powinniśmy co najmniej raz w tygodniu sprawdzać siekacze naszego pupila – czy nie są zbyt długie, czy nie rosną krzywo, czy któryś się nie ułamał. Jeśli coś jest nie tak, najlepiej udać się do swojego lekarza weterynarii.

Powinniśmy go też niezwłocznie odwiedzić, jeśli nasza świnka nie chce lub nie może jeść mimo, że siekacze wyglądają „w porządku” – świnki bowiem oprócz nich posiadają też umiejscowione głęboko w jamie ustnej przedtrzonowce i trzonowce, które również mogą przerastać i powodować tego rodzaju objawy. Ciężko jest jednak zobaczyć je samemu, jeśli jest taka potrzeba powinien zrobić to lekarz weterynarii, który może naszemu pupilowi podać w tym celu lekką narkozę.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *