Świnka morska kicha / ma katar

Sporadyczne kichnięcie u świnki morskiej nie jest powodem do niepokoju. Świnki, tak jak ludzie, w czasie kichnięcia oczyszczają drogi oddechowe z drażniących je cząsteczek i zanieczyszczeń.

Jednakże jeżeli nasz pupil kicha częściej niż zwykle i zauważymy że z nosa wypływa mu wydzielina, świadczyć to może o infekcji dróg oddechowych. Świnki morskie są wrażliwe na przeciągi i łatwo się przeziębiają, a infekcja potrafi rozwijać się szybko, dlatego w takiej sytuacji konieczna jest interwencja właściciela.

Jeśli objawy przeziębienia dopiero się pojawiły, a świnka czuje się dobrze oraz normalnie je i pije, właściciel może spróbować poobserwować ją przez kilka dni. W tym czasie dobrze jest zwiększyć ilość podawanej śwince witaminy C (najlepiej w postaci kropelek do picia), a poza tym zwierzątko należy trzymać w ciepłym, spokojnym miejscu, wolnym od przeciągów.

Jeśli jednak kichanie nie mija w ciągu 2-4 dni, a co gorsza – pojawiają się nowe objawy, takie jak wypływ z nosa i/lub oczu, brak apetytu, trudności z oddychaniem, należy niezwłocznie udać się ze świnką do lekarza weterynarii, który wdroży odpowiednie leczenie. Nieleczone przeziębienie dużo szybciej niż u ludzi może rozwinąć się w zapalenie płuc i doprowadzić nawet do śmierci naszego pupila.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *