Jaskra u psa i kota

Jaskra u psa i kota

Jaskra u psa i kota – co to jest?

W gabinecie weterynaryjnym często spotykamy się z chorobami narządu wzroku o różnym podłożu. Zaburzenia widzenia mogą być niezauważone przez długi czas, ponieważ zwierzęta bardzo łatwo przystosowują się do zmienionych warunków. Tym bardziej warto przyjrzeć się oczom naszych pupili.

Jedną z często występujących chorób narządu wzroku jest jaskra. Cechą charakterystyczną tego zaburzenia jest występowanie podwyższonego ciśnienia śródgałkowego. Podwyższone ciśnienie wynika z zaburzeń krążenia cieczy wodnistej w gałce ocznej, najczęściej jest to zaburzone odprowadzanie przez zmieniony kąt przesączania.

Jaskra występuje zarówno u psów jak i u kotów. Wyróżniamy jaskrę pierwotną i wtórną, ale w przeważającej ilości przypadków mamy do czynienia z jaskrą wtórną. Choroba ta może pojawić się w jednej gałce ocznej albo obustronnie. Do przyczyn jaskry wtórnej u zwierząt domowych należą: zapalenie błony naczyniowej, obrzęk lub zwichnięcie soczewki, urazy a nawet nowotwory gałki ocznej.

Co może nas zaniepokoić i jakie objawy mogą pojawić się u naszych podopiecznych?

Objawy które mogą występować w przebiegu jaskry to przymykanie powiek, łzawienie, bolesność, przekrwienie nadtwardówki, obwodowa waskularyzacja rogówki i jej obrzęk, rozszerzenie źrenicy.

W wyniku podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej przez dłuższy czas dochodzi do powiększenia gałki ocznej, zaniku siatkówki i zagłębienia tarczy nerwu wzrokowego co prowadzi w konsekwencji do utraty wzroku, często trwałej. Jaskra jest chorobą bolesną, dlatego ze względu na dobro zwierzęcia nie należy jej bagatelizować.

Jaskra u psa i kota – jak zbadać?

Jednym z podstawowych badań jakie możemy wykonać aby rozpocząć diagnostykę choroby jest badanie ciśnienia śródgałkowego. Od lipca 2018 w naszej klinice dysponujemy przydatnym narzędziem służącym wykonywaniu tego badania. Za pomocą urządzenia Tono-Pen Vet możemy w sposób szybki i całkowicie bezbolesny wykonać taki pomiar. Tonometria powinna być wykonywana u pacjentów na pierwszej wizycie okulistycznej oraz w celu kontrolowania ciśnienia w trakcie leczenia. Dzięki temu możemy łatwiej i skuteczniej diagnozować i leczyć pacjentów. A w leczeniu jaskry liczy się czas!

Pacjent piesek rasy shih-tzu podczas badania IOP – ciśnienia w gałce ocznej: