Ropomacicze u suk

Ropomacicze u suk to bardzo częste schorzenie. Szacuje się , że nawet 25% psów może, w którymś momencie życia na nie zachorować. Ropomacicze to potoczna nazwa endometritis czyli stanu zapalnego macicy.W zależności od rodzaju wydzieliny wyróżniamy śluzomacicze, wodomacicze i najgorsze ropomacicze.

Objawy ropomacicza to:

  • Zwiększone pragnienie i oddawanie moczu
  • Wypływ z dróg rodnych krwisty lub ropny
  • Gorączka
  • Wymioty
  • Osłabienie
  • Powiększony brzuch

Często właściciele nie zauważają pierwszych objawów, albo myślą, że jest to przedłużająca się cieczka. Rzeczywiście najczęściej do ropomacicza dochodzi ok. 1-2 miesiące po cieczce. Ma to związek z możliwymi zaburzeniami hormonalnymi jakie wtedy występują.

Ropomacicze u suk – leczenie:

to przede wszystkim zabieg chirurgiczny polegający na całkowitym usunięciu macicy i jajników. Bardzo ważne jest prawidłowe usunięcie jajników, ponieważ ewentualne odpryski jajnika mogą w przyszłości powodować nawrót schorzenia, tzw. ropień kikuta macicy.

Opisano również metody leczenia farmakologicznego, ale w większości przypadków dochodzi do nawrotów ropomacicza przy kolejnej cieczce.

Rokowanie:

Jeśli zabieg wykonany jest wcześnie, zanim macica pęknie i dojdzie do zapalenia otrzewnej, suka ma bardzo duże szanse zupełnie wyzdrowieć.

Dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnostyka. Jeśli tylko zauważymy jakieś niepokojące objawy u naszego psa, powinniśmy zawsze je skonsultować z naszym lekarzem weterynarii.