Zęby mleczne u psów a wypadanie

Przetrwałe zęby mleczne u psów to niestety coraz częstszy problem wielu zwierząt, szczególnie ras małych i miniaturowych jak yorki czy chichuachua.

Zwykle psy tracą zęby mleczne około 4-6 miesiąca życia. Wyrastają wtedy stopniowo stałe zęby. Może pojawiać się wtedy metaliczny zapach z pyszczka lub lekkie krwawienie. Właściciele często znajdują wypadnięte mleczaki na podłodze, ale większość tych ząbków pies połknie niezauważalnie. Około 9-12 miesięcy wymiana zębów z mlecznych na stałe jest już zazwyczaj zakończona.

Jednakże w niektórych przypadkach kilka zębów mlecznych może pozostać. Najczęściej dzieje się tak z kłami mlecznymi. Mają one długi korzeń, nawet dwukrotnie dłuższy niż sam ząb i stąd nie chcą wyjść same z zębodołów.

U psów ras małych, jak np. yorki, dodatkowo dochodzi małych rozmiarów wąska szczęka, która utrudnia wymianę zębów na stałe.

Zęby mleczne u psów szybciej się psują i krzywią zgryz piesków. Łatwiej też osadza się tam płytka nazębna, co może w przyszłości skutkować zapaleniem dziąseł i paradontozą.

Jeśli pies osiągnie 12 miesięcy a zęby mleczne sa nadal widoczne, lepiej jest je usunąć u lekarza weterynarii. Zazwyczaj wystarczy lekkie uspokojenie pieska tzw. głupi jaś, i lekarz bez problemu usunie niechciane mleczaki.