Zerwane więzadło krzyżowe

Zerwane więzadło krzyżowe. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje oraz najczęściej zadawane pytania. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kliniki, chętnie opowiemy o zerwanym więzadle krzyżowym .

1. Co to jest więzadło krzyżowe ?

Więzadło krzyżowe przednie, dogłowowe (z angielskiego ACL – anterior cruciate ligament; z łaciny CCL – cranial cruciate ligament) znajduje się w każdym stawie kolanowym. Jest jednym z kilku więzadeł tego stawu. Jest jednym z waźniejszych. Łączy kość udową z kością piszczelową, nie pozwalając tej drugiej na wysuniecie się do przodu.

2. Kiedy dochodzi do zerwania więzadła krzyżowego przedniego?

Więzadło to ulega zerwaniu, kiedy na kończynę zadziała zbyt duża siła. Najcześciej kiedy podczas biegu łapa wpadnie do dziury, lub pies zahaczy nią o coś. Czasamiprzy wrodzonym zwyrodnieniu więzadeł, mogą one się zerwać przy zwykłej codziennej aktywności psa.

3. Jakie zwierzęta mogą być dotknięte chorobą?

Brak jest w teorii predyspozycji rasowych.  Najczęściej do urazu dochodzi u psów aktywnych, ruchliwych i sportowych. Ale często więzadła zrywają także spokojne i otyłe zwierzaki. Choroba ta dotyczy zarówno małych i dużych ras, a także kundelków. Może wystąpić w młodym wieku i może się zdarzyć u seniora.

4. Objawy zerwanego więzadła krzyżowego?

Najczęściej jest to nagła kulawizna. Czasami jednak pies zaczyna kuleć dopiero kiedy wstanie z pospacerowej drzemki. Chora kończyna często podpierana jest na samych palcach. Czasami pies trzyma chorą nogę w powietrzu. Bardziej odporne na ból rasy mogą normalnie się poruszać, jednak widoczna jest nierówność chodu.

Kolano może ale nie musi być cieplejsze i opuchnięte.

5. W jaki sposób rozpoznać zerwanie więzadła krzyżowego?

Na wizycie lekarz weterynarii obserwuje psa w ruchu. Pyta o okoliczności powstania urazu oraz czas trwania i ewentualne wcześniejsze leczenie. Po wstępnych oględzinach bada palpacyjnie chorą kończynę w pozycji stój oraz leżącej. Podczas badania wykonuje się tzw test szufladowy, tzn sprawdza się czy jest możliwość wysunięcia kości piszczelowej przed kość udową. Czasami do tego badania konieczne jest znieczulenie. Szczególnie u dużych ras.

6. Czy RTG jest koniczne?

Co prawda więzadła są niewidoczne ale badanie jest potrzebne w celu zobrazowania stanu stawu oraz dokonania pomiarów przed zabiegiem TTA Rapid czy TTA.

7. Czy zabieg chirurgiczny jest jedynym rozwiązaniem?

Nie – u psów i kotów do 5 kg

Tak – u psów i kotów powyżej 5 kg.
–  od 5 do 15 kg masy ciała można leczyć operacyjnie metodą zewnątrztorebkową.
– powyżej 15 kg należy leczyć operacyjnie metodami TTA Rapid, TTA lub starszą TPLO.

Zaniechanie operacji u dużych psów zawsze prowadzi do szybkiego powstania zmian zwyrodnieniowych i trwałego kalectwa. Jedynie zabieg operacyjny jest w stanie spowolnić artrozę i zapewnić życie w komforcie. Również zwlekanie z zabiegiem pogarsza rokowanie.

8. Na czym polega TTA Rapid i TTA ?

Polega na zmianie ustawienia kątów w stawie kolanowym. Dzięki temu zachowana zostaje stabilność stawu. Zapobiega to wysuwaniu się kości piszczelowej przed kość udową i w dalszej kolejności zwyrodnieniom.

9. TTA Rapid, TTA czy TPLO?

Wszystkie trzy metody są bardzo dobre. Wymienione są w kolejności od najnowszej do najstarszej.

  • TTA Rapid jest zabiegiem najprostszym i najszybszym, jednak najdroższym ze względu na wysoki koszt tytanowych materiałów.
  • TTA jest zabiegiem nieco dłuższym ze względu na większą ilość założonych wkrętów, jednak równie skuteczną. Jest tańsza od TTA Rapid ze względu na łatwiejszą dostępność matriałów.
  • TPLO jest najstarszą metodą, najdłuższą, wymagającą ogromnej precyzji oraz dość drogą ze wzgędu na ilość potrzebnych materiałów oraz sprzętu.