Zwichnięcie rzepki u psa

Zwichnięcie rzepki u psa

Jest to częsty problem małych ras psów.Może występować zarówno u najmłodszych jako wada wrodzona, ale może też pojawić się w późniejszym czasie jako skutek urazu.

Objawy zwichnięcia rzepki to:

  • Okresowa kulawizna
  • Częste przysiadanie na spacerze
  • Okresowe skakanie na 3 kończynach z jedna tylną w górze

U psów miniaturowych jak chichuachua czy yorki problem może pojawiać się już w wieku szczenięcym, ze względu na szczególną budowę kończyn tych piesków. W skrajnym przypadku dochodzi do skrzywienia kości udowych wskutek nieprawidłowego nacisku mięśni i więzadeł na kości i kończy się to ciągłą bolesnością i nieprawidłowym chodem tych piesków.

Wyróżnia się 4 stopnie zwichnięcia rzepki:

  • 1 i 2 stopień, kiedy rzepka przemieszcza się okazjonalnie ,praktycznie nie podlega leczeniu operacyjnemu. Można podawać preparaty zawierające chondroprotetyki jak glukozamina i chondroityna odpowiedzialne za prawidłową budowę chrząstek stawowych. Jest to istotne ponieważ przy zwichnięciu rzepki stawy kolanowe pracują nieprawidłowo i szybciej się ścierają.
  • 3 i 4 stopień zwichnięcia rzepki jest poważniejszym zaburzeniem i konieczne jest leczenie operacyjne.

Zwichnięcie rzepki u psa – leczenie

Najczęściej konieczne jest pogłębienie rowka bloczka kości udowej, w którym rzepka się porusza. Dodatkowo można ufiksować implantem rzepkę wokół trzeszczki bocznej kolana. Wprawny chirurg ortopeda nie będzie miał problemu z tego rodzaju zabiegiem.

W naszej klinice w z powodzeniem wykonujemy tego rodzaju zabiegi. Jeśli Twój pies ma okresową kulawiznę, niechętnie chodzi na spacery zapraszamy na konsultację ortopedyczną.