Groźne kleszcze

W związku z rozpoczynającym się sezonem „kleszczowym” zamieszczamy artykuł o tym jak uniknąć zagrożenia ze strony tych małych pajęczaków.

Dlaczego kleszcze są groźne?

Kleszcze są groźne nie tylko dla ludzi, ale także dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Występują powszechnie na terenie całej Polski. Atakują głównie w lasach, parkach oraz na łąkach. Wbrew obiegowej opinii kleszcz nie skacze na swoją ofiarę, a spada na nią, czasami nawet z kilkumetrowej wysokości.

Kleszcz kieruje się węchem oraz receptorami ciepła. Atakuje najczęściej ludzi ubranych na biało oraz psy i koty o białym umaszczeniu. Jednak i te rude i czarne, również narażone są na ugryzienie kleszcza.

Kleszcz, kiedy znajdzie się już na skórze swojej ofiary, szuka najdogodniejszego miejsca do ukłucia. Najczęściej wybiera delikatne okolice, takie jak głowa, pyszczek, pachwiny czy brzuch.

Po wkłuciu się, kleszcz zaczyna ssać krew i jednocześnie zatruwać organizm swoją śliną. W ślinie tej często mogą znajdować się bakterie i pierwotniaki, sprawcy Boreliozy czy Babeszjozy.

Udowodniono, iż usuniecie kleszcze do 24 godzin po ukąszeniu znacznie minimalizuje ryzyko tych chorób.

Jak usuwać kleszcza?

Kleszcza należy złapać pencetą (najlepiej specjalnie do tego przeznaczoną), blisko skóry i delikatnie obracać w jedną stronę.

Po usunięciu, miejsce ukłucia należy zdezynfekować i zabezpieczyć maścią, np. Tetra-delta (do kupienia u lekarza weterynarii).

Kleszcza może także sprawnie usunąć weterynarz.

Jak zapobiegać kleszczom?

Jednak dużo lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Skuteczne krople przeciwko kleszczom można kupić wyłącznie u weterynarza i w dobrych sklepach zoologicznych. Należą do nich: Fiprex, Fypryst, Frontline. Preparaty te działają 4 tygodnie.

U psa można zastosować również obroże, ale tylko te zakupione u weterynarza. Skutecznie odstraszają one kleszcze przez 7 miesięcy. Oprócz działania odstraszającego mają one działanie bójcze, i nawet gdy kleszcz ugryzie pieska czy kotka, od razu usycha i odpada.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *