W naszej przychodni mamy nowoczesny dokładny tomograf komputerowy
- Tomografia jest nieinwazyjna, bezbolesna i bardzo dokładna.
- Tomografia pozwala nam wykryć wiele schorzeń i ocenić, jak duże są zmiany – to bardzo ważne, gdy planujemy leczenie.
- Badanie robimy najczęściej wtedy, gdy musimy dokładnie przyjrzeć się kręgosłupowi, czaszce, różnym narządom. Robimy je też po urazach i wypadkach.
- Tomografia jest dla nas coraz częściej najważniejszym badaniem, dzięki któremu zwiększamy szansę na skuteczne leczenie.

Historie naszych pacjentów
Coffee (owczarek francuski Beauceron): Została do nas skierowana na tomografię, bo miała podejrzenie wodonercza oraz pogrubienia moczowodu. Badanie pokazało silnie zmienioną prawą nerkę i poszerzony prawy moczowód, który był niedrożny. Dzięki tomografii postawiliśmy trafną diagnozę, pilnie zoperowaliśmy suczkę i uniknęliśmy silnego bólu, zatrucia, a potencjalnie śmierci.
Lucky (maltańczyk): Został do nas skierowany na tomografię kręgosłupa z uwagi na postępujący niedowład tylnych kończyn i ryzyko paraliżu. Badanie pokazało wypadnięty dysk w kręgosłupie lędźwiowym. Podjęliśmy decyzję, aby usunąć ten dysk. Wykonaliśmy tzw. hemilaminektomię i usunęliśmy sporo zmienionego materiału. W tym przypadku każda godzina miała znaczenie. Po miesiącu od zabiegu Lucky już biegał i cieszył się normalnym życiem.
Kicia (kot mieszaniec): Została do nas skierowana na tomografię z powodu zmiany przy ścianie żołądka, która wyszła w USG. W badaniu zobaczyliśmy rozrost ściany żołądka w okolicy odźwiernika. Podejrzewaliśmy nowotwór, dlatego zleciliśmy biopsję/ histopatologię. Zrobiliśmy gastrotomię i pobraliśmy wycinek do badania. Zabieg pokazał też pogrubiałą ścianę żołądka z błoną śluzową na szerokości 1/3 żołądka. Zrobiliśmy częściową gastrektomię, ale nie dało się zrobić całkowitej resekcji zmiany. Niestety w badaniu histopatologicznym potwierdziło się podejrzenie z tomografii – było to nowotwór chłoniak złośliwy.
Sano (chow chow): Przyszedł do nas na konsultację ortopedyczną z uwagi na nawracającą kulawiznę przednich łap. Zaczęliśmy od badania RTG, diagnozując silną obustronną dysplazję łokci. Aby dokładniej ocenić stawy, zrobiliśmy tomografię. Dysplazja była na tle fragmentacji wyrostka dziobiastego przyśrodkowego (FCP) z ciężką chorobą zwyrodnieniową obu stawów. Zrobiliśmy więc artroskopię, aby usunąć wolne fragmenty w obu stawach łokciowych, które powodowały stany zapalne. Po zabiegu Sano znów mógł chodzić bez bólu i być wiernym towarzyszem wędrówek dla swoich opiekunów.
Kiedy są wskazania, aby zrobić tomografię u psa lub u kota
- Problemy neurologiczne – padaczka, niedowłady kończyn, oczopląs, utrata równowagi, podejrzenie krążenia wrotno-obocznego, przekrzywienie głowy
- Problemy ortopedyczne – kulawizny, problemy ze wstawaniem, powłóczenie tylnymi łapami
- Problemy oddechowe – kaszel, duszność
- Inne – asymetria głowy, przewlekły katar, jaskra, popuszczanie moczu
Warto wiedzieć
Opisy tomogramów są wykonywane przez najlepszych radiologów w Polsce, a badanie wykonujemy w znieczuleniu.
Do badania potrzeba
- Pisemnego skierowania od lekarza prowadzącego
- Aktualnego badania krwi (nie starszego niż miesiąc)
- U pacjentów powyżej 7 roku życia i ras kotów predysponowanych do HCM – echa serca
Badanie krwi i echo serca możemy zrobić na miejscu.