W naszej przychodni mamy nowoczesny dokładny tomograf komputerowy
Tomografia komputerowa (TK) to wartościowe badanie obrazowe stosowane w weterynarii, zwłaszcza w obszarach takich jak neurologia, onkologia i ortopedia. Dostarcza informacji, które są trudne do uzyskania za pomocą tradycyjnych metod, takich jak rentgenografia czy ultrasonografia. Jedną z głównych zalet TK jest uzyskanie dobrego kontrastu tkankowego i przekrojowy charakter obrazowania, co zapewnia wysoką wiarygodność anatomiczną.
TK pozwala na skanowanie różnych struktur, takich jak kości, tkanki miękkie i naczynia krwionośne. Procedura skanowania odbywa się poprzez obrót wiązki promieniowania wokół ciała pacjenta, co umożliwia uzyskanie obrazu trójwymiarowego. Dzięki temu badaniu możliwe jest uzyskanie szczegółowych informacji diagnostycznych – to szczególnie przydatne w przypadku schorzeń neurologicznych, nowotworów czy problemów ortopedycznych.
W skrócie, tomografia komputerowa stanowi cenne narzędzie diagnostyczne w weterynarii, umożliwiające precyzyjne i dokładne obrazowanie struktur anatomicznych, co wspiera trafne postawienie diagnozy i planowanie leczenia.
Historie naszych pacjentów
Coffee (owczarek francuski Beauceron): Została do nas skierowana na tomografię, bo miała podejrzenie wodonercza oraz pogrubienia moczowodu. Badanie pokazało silnie zmienioną prawą nerkę i poszerzony prawy moczowód, który był niedrożny. Dzięki tomografii postawiliśmy trafną diagnozę, pilnie zoperowaliśmy suczkę i uniknęliśmy silnego bólu, zatrucia, a potencjalnie śmierci.
Lucky (maltańczyk): Został do nas skierowany na tomografię kręgosłupa z uwagi na postępujący niedowład tylnych kończyn i ryzyko paraliżu. Badanie pokazało wypadnięty dysk w kręgosłupie lędźwiowym. Podjęliśmy decyzję, aby usunąć ten dysk. Wykonaliśmy tzw. hemilaminektomię i usunęliśmy sporo zmienionego materiału. W tym przypadku każda godzina miała znaczenie. Po miesiącu od zabiegu Lucky już biegał i cieszył się normalnym życiem.
Kicia (kot mieszaniec): Została do nas skierowana na tomografię z powodu zmiany przy ścianie żołądka, która wyszła w USG. W badaniu zobaczyliśmy rozrost ściany żołądka w okolicy odźwiernika. Podejrzewaliśmy nowotwór, dlatego zleciliśmy biopsję/ histopatologię. Zrobiliśmy gastrotomię i pobraliśmy wycinek do badania. Zabieg pokazał też pogrubiałą ścianę żołądka z błoną śluzową na szerokości 1/3 żołądka. Zrobiliśmy częściową gastrektomię, ale nie dało się zrobić całkowitej resekcji zmiany. Niestety w badaniu histopatologicznym potwierdziło się podejrzenie z tomografii – było to nowotwór chłoniak złośliwy.
Sano (chow chow): Przyszedł do nas na konsultację ortopedyczną z uwagi na nawracającą kulawiznę przednich łap. Zaczęliśmy od badania RTG, diagnozując silną obustronną dysplazję łokci. Aby dokładniej ocenić stawy, zrobiliśmy tomografię. Dysplazja była na tle fragmentacji wyrostka dziobiastego przyśrodkowego (FCP) z ciężką chorobą zwyrodnieniową obu stawów. Zrobiliśmy więc artroskopię, aby usunąć wolne fragmenty w obu stawach łokciowych, które powodowały stany zapalne. Po zabiegu Sano znów mógł chodzić bez bólu i być wiernym towarzyszem wędrówek dla swoich opiekunów.
Najczęstsze wskazania do tomografii
- Podejrzenie dyskopatii, zmian w obrębie kręgosłupa – nowotwory, złamania, zwyrodnienia
- Podejrzenie zmian w mózgu i mózgoczaszce – nowotwory , złamania, wodogłowie
- Stany nagłe i zmiany pourazowe każdej okolicy ciała pacjenta
- Diagnostyka struktur ucha – obecność zmian rozrostowych, ciał obcych, chorób puszki bębenkowej
- Ocena zatok i małżowin nosowych – stany zapalne, nowotwory, ciała obce
- Diagnostyka zmian nowotworowych różnych okolic ciała – określenie lokalizacji, charakteru zmiany, obecności nacieku na sąsiednie tkanki; często niezbędne w ustaleniu postępowania chirurgicznego
- Szczegółowa diagnostyka chorób stawów – dysplazja łokciowa, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów, OCD
- Szczegółowa diagnostyka złamań z ich dokładnym zobrazowaniem, co jest często niezbędne do prawidłowego zaplanowania postępowania operacyjnego
- Podejrzenie wad anatomicznych, np. zespolenie wrotno-oboczne
Warto wiedzieć
Opisy tomogramów są wykonywane przez najlepszych radiologów w Polsce, a badanie wykonujemy w znieczuleniu.
Przeczytaj: Tomografia w weterynarii – fakty i mity
Do badania potrzeba
- Pisemnego skierowania od lekarza prowadzącego
- Aktualnego badania krwi (nie starszego niż miesiąc)
- U pacjentów powyżej 7 roku życia i ras kotów predysponowanych do HCM – echa serca.
Badanie krwi i echo serca możemy zrobić na miejscu.