Najczęściej zadawane pytania o króliki

Królik ma mokre kupy, królik ma biegunkę

Zdarza się, że nasz króliczek robi luźne kupki, które przyklejają się do kuperka i zasychają. Powodów może być kilka:

  • Zła dieta, czyli np. zbyt duża ilość warzyw, mieszanki paszowe z niską zawartością włókna pokarmowego.
  • Zbyt kaloryczny pokarm. W naturze rzadko zdarza się, żeby królik miał dostęp do wysokobiałkowej, wysokokalorycznej paszy przez cały czas. Sposób na opanowanie biegunki tła pokarmowego – ograniczyć dostęp do ziaren i mieszanek paszowych. Podawać tylko siano, ewentualnie zieleninę, stopniowo wprowadzać nowe produkty.
  • Pasożyty. Nasz króliczek może cierpieć z powodu pasożytów wewnętrznych. Najczęściej są to kokcydia. Jeśli biegunce towarzyszy spadek apetytu, chudnięcie, osowienie, należy jak najszybciej udać się do weterynarza i zbadać kał.

Czy króliki mogą jeść pokarm dla innych zwierząt?

Niektórzy właściciele podają swoim królikom mieszanki paszowe przeznaczone dla innych zwierząt, np. dla świnek morskich, szczurów. Nie powinni tego robić, ponieważ są to zupełnie inne gatunki i inne są ich potrzeby żywieniowe.

Króliki to zajęczaki, dla których podstawą powinna być zielonka i siano, a nie jak dla świnek morskich ziarno.

Mój królik linieje, gubi sierść po całym domu, czy to normalne?

Króliczki linieją co 3 miesiące. Zmiana sierści trwa od 2tygodni do miesiąca. Dobrze w tym czasie regularnie wyczesywać naszego pupila i podawać mu dużo siana, które będzie ułatwiało przesuwanie treści pokarmowej wzdłuż jelit i szybsze jej wydalanie.

U królików mogą się tworzyć kule włosowe, tzw. trichobezoary, które zalegając w żołądku mogą być bardzo niebezpieczne.

Czy szczepić króliki?

Króliczki powinny być po raz pierwszy zaszczepione przynajmniej dwa razy na dwie podstawowe choroby:pomór królików i myksomatozę. Jeśli planujemy wyprowadzać w lato naszego pupila na łąkę lub do parku, tym bardziej należy zadbać o odpowiednie szczepienia.

Myksomatoza może być przenoszona przez komary i dlatego szczepienie powinno się wykonać na wiosnę w dwóch dawkach, a potem raz do roku szczepienie przypominające.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *