Kardiomiopatia Przerostowa kotów w echo serca (HCM)

Kardiomiopatia przerostowa, HCM, jest najczęstszą chorobą serca wystepującą u kotów. Najczęściej chorują na nią koty rasy Maine Coon, Perskie, Ragdoll, Sfinksy, Brytyjskie,oraz amerykańskie krótkowłose, choroba ta może jednak wsytąpić u każdej rasy. Pierwotnych przyczyn kardiomiopatii przerostowej jest wiele, ale główną rolę w jej powstawaniu odgrywają czynniki genetyczne. Czasami jest przypadkowo wykrywana podczas badania echo serca.

Choroba ta polega na pogrubieniu i zwłóknieniu mięśnia sercowego przez co zmniejsza się zdolność rozkurczowa serca. Prowadzi to do podwyższenia ciśnienia w układzie krążenia, zastoju krwi i obrzęku płuc. Często dochodzi również do powstawania w tętnicach zakrzepów i zatorów.

Kardiomiopatia przerostowa może występować u osobników młodych i jak i starych. Do pierwszych objawów zalicza się przede wszystkim dolegliwości ze strony układu oddechowego m.in. zwiększenie częstości oddechów, zianie przy dłuższej aktywności fizycznej i duszność. Koty mogą być również bardziej ospałe, niechętne do zabawy i mieć zmniejszony apetyt. Często zdarza się, że choroba przebiega bezobjawowo przez wiele lat.

Rozpoznanie kardiomiopatii przerostowej opiera się głównie na badaniu ultrasonograficznym (USG) serca tzw. echo serca oraz EKG.
Leczenie jest najczęściej długotrwałe. Wiąże się z koniecznością stałego przyjmowania przez kota leków które obniżają cisnienie krwi i zmniejszają obciążenie serca oraz leków przeciwzakrzepowych. Dzięki wczesnej diagnozie i odpowiednio dobranym lekom możemy znacznie wydłuźyć życie chorego zwierzęcia oraz podwyższyć jego komfort.
Ważne jest również utrzymanie odpowiednich warunków bytowych, m.in. minimalizowanie stresu, wysiłku fizycznego oraz specjalna dieta.

Zalecane jest by wykonać badanie echo serca u każdego kota przed wprowadzeniem do hodowli, jednak nie wcześniej niż w wieku 1 roku. Kontrolne badania echo serca należy wykonywać co 2 lata.